|

Adwent - czas kartek świątecznych

Rozmowy w toku, wolne, frywolne co kto chce i lubi. O wszystkim i niczym. O dupie i Maryni też

Zapraszamy
Miejscowość: Polska

Adwent - czas kartek świątecznych

Postprzez Kurakowa » 01 Gru 2013 01:35

1 grudnia, niedziela

Rozpoczyna się tradycyjny czas kolejnego, radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Pierwsza Niedziela Adwentu, pali się pierwsza świeca w Adwentowym Wieńcu.

wieniec 1 świeca b.jpg

Tym razem chciałabym, aby naszemu adwentowemu oczekiwaniu towarzyszył temat kartek świątecznych. Nieco mniej piszemy niż dawniej to bywało. Maile, smsy nowocześnie zastępują tradycyjne świąteczno - noworoczne życzenia, jednak warto sięgnąć do tradycji. Lecz zanim to nastąpi zapraszam do rozmowy o historii kartki świątecznej, o różnej jej symbolice, o zmieniającej się jej formie, o wszystkim, co nam do głowy przyjdzie w związku z tą kartką właśnie.

Dzisiaj będzie o genezie życzeń świątecznych.
Możemy powiedzieć, że to Bóg jest inicjatorem życzeń świątecznych. On pierwszy posłał na świat swe życzenie do każdego człowieka poprzez swego Syna. To życzenie Boga jest ponadczasowe. Wspominanie tego faktu historycznego, świętowanie go, jest zarazem jego uobecnieniem. Chrystus tak samo narodził się dla ludzi każdej epoki. Teraz nasze pokolenie doświadcza tego pełnego miłości wyjścia Boga do nas.
Pisząc życzenia wyznajemy naszą wiarę. Cieszymy się i dzielimy się radością rocznicy Wielkich Dzieł Boga. Taka jest teologia życzeń. Z nią nierozerwalnie związania jest i ich antropologia. Świętowanie Dzieł Boga ma charakter rodzinny, wspólnotowy. Odbywa się ono w niepowtarzalnej i podniosłej atmosferze grona rodzinnego. Wyzwala także poruszenie serca ku osobom nam szczególnie bliskim, które nie mogą z nami zasiąść do stołu wigilijnego. Chcemy ich pozdrowić i połamać się z nimi opłatkiem, złożyć im życzenia. W tym ważnym dniu święta chcemy, mimo dzielącej nas odległości, być razem z nimi. Na różnych drogach komunikacji płyną pozdrowienia i życzenia. Ożywia się wokół każdego z nas splot duchowych więzi, nawet, jeżeli to tylko raz do roku. A każda z nich o swoistym nasileniu emocjonalnej jedności z poszczególnym adresatem i nadawcą.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Tu jestem, jakby co... http://nagda991.blogspot.com/

Awatar użytkownikamahika
Moderator Globalny
Miejscowość: Zielone Płuca PL

Re: Adwent - czas kartek świątecznych

Postprzez mahika » 01 Gru 2013 10:21

Dziękuję Kurakowa :)
Dawno nie wysyłałam kartek, może faktycznie warto się już zastanowic
komu złożyć życzenia w takiej formie.
Rodzice do dziś składają w ten sposób życzenia najbliższym,
mama tego pilnuje.
Ma tai kalendarzyk stary i tam są adresy.
W tym roku zmarła ciocia z Włocławka,
ja jej nie znałam za bardzo ale mama tak.
Będę pamiętać żeby wysłać życzenia do wujka.

SMSsów nie wysyłam, durnych wierszyków nie trawię
"skaczących zajączków,
bialych bałwanków zycze ci ja"...
Chodź, ogrzej się przy mnie.....
http://ogrodkowo.blogspot.com/

Postprzez kokliko » 01 Gru 2013 12:25

Wiecie, że składanie życzeń świątecznych poprzez kartkę jeszcze 130 lat temu uważane było za formę
mało elegancką? Podręcznik savoir vivre'u z 1878 roku (który nabyłam w sierpniu na jakimś pchlim targu)
wręcz przestrzega przed używaniem tak wulgarnej formy życzeń, zostawiając ją klasie niższej, tj służbie
domowej i żołdakom. :shock:
"Ludzie dobrze wychowani, jakiekolwiek życzenia składać powinni sobie osobiście, lub chociaż w liście - nigdy na odwrocie drukowanej kartki - nawet jeśli nie jest odkrytką", takimi słowami kończy się rozdział o życzeniach.

Ciekawe jak będą postrzegane za lat sto dzisiejsze email kartki, czy smsy z życzeniami?

Awatar użytkownikamahika
Moderator Globalny

Postprzez mahika » 01 Gru 2013 12:39

Ja nie mam nic przeciwko normalnym smsom,
jak z kims mam kontakt, ten ktoś wie czego mi życzyć, to ok.
Maile wysyłam, ale takie od serca ;]
dzwonię, dzwonią do mnie, rozmawiamy, popłaczemy się nieraz ze wzruszenia.
ale te wierszyki :roll:

Merry Christmas, Chrystmas Merry. Były Sobie Renifery. Miały Bardzo Smutne Minki Bo Urwały Się Z Choinki Wpadły w Cichy Ciepły Kąt Życzą Tobie Happy Świąt.

W tym roku najmodniejszy będzie
"już mikołaj grzeje sanie...." :lol:

Tak mam odkąd dostałam jakąś głupią rymowankę od bliskiej koleżanki Ani,
a podpisane było "życzy Dorota z Andrzejem i dziećmi"
Zadzwoniłam do niej, wstydziła się okrutnie i się długo śmiałyśmy,
do dziś nawet czasem
ale darowałam sobie odpisywanie na te bezduszne "życzonka"

Postprzez Rzymianka » 01 Gru 2013 13:00

Dzień dobry ! <buzki>
Pogoda nie sprzyja adwentowemu oczekiwaniu. Pamiętam z dzieciństwa jak chodziłam na roraty, zawsze był śnieg i mróz. Na roraty chodziło się rano, było ciemno i tylko latarenki nasze rozświetlały mrok.
Kartki świąteczne zawsze wysyłam w kopercie,/ około 20 sztuk/ale widzę,że ta tradycja zanika. W ubiegłym roku za życzenia na kartce otrzymałam smsa :?
W kuferku ze starociami mam kartki /te najładniejsze/sprzed kilkunastu lat. Mam kilka malowanych przez osoby nie posiadające rąk- są malowane nogą albo ustami , /oczywiście są to kopie oryginalnych obrazków/. Wybierając kartki w sklepie, zawsze dopasowuję kartkę do adresata. Lubię tradycyjne z motywami świątecznymi /szopka, kościółek itp./,ale wysyłam też takie mniej "religijne" . :D
" Kocham świat i ludzi "

Awatar użytkownikamahika
Moderator Globalny

Postprzez mahika » 01 Gru 2013 13:09

My na roraty chodziliśmy wieczorem, po szkole z latarenkami,
żarówka kabelkiem do płaskiej dużej baterii podłączona,
a lampion samodzielnie robiony z kartonu i krepy, bibuły?

Postprzez ekkore » 01 Gru 2013 15:45

Ja też wysyłam kartki. Lubię to - chociaż z roku na rok coraz mniej przychodzi.

Adwent zawsze kojarzy mi się z lampionami, które co roku robiliśmy sami, tak jak mówi Mahika - z baterii, żaróweczki, umieszczone w pudełku z brystolu, zamocowanym na listewce. Roraty były po południu.
W tym roku u nas będą o godzinie 7.50 - żeby potem na 8 do szkoły - a po roratach proboszcz zaprasza wszystkich na plebanie na rozgrzewający napój.
"Czy to z góry czy pod górę - furman widzi końska dziurę"

Postprzez kama » 01 Gru 2013 18:21

Adwent radosne oczekiwanie
a
pieśni adwentowe to
uczucie nie zbadanej tajemnicy

Archanioł Boży Gabriel,
Posłan do Panny Maryi,
Z Majestatu Trójcy Świętej,
Tak sprawował poselstwo k'Niej
Zdrowaś, Panno, łaskiś pełna,
Pan jest z Tobą, to rzecz pewna"

2. Panna się wielce zdumiała
z poselstwa, które słyszała.
Pokorniuchno się skłoniła;
jako Panna wstrzemięźliwa
zasmuciła się z tej mowy,
nic nie rzekła Aniołowi.

3. Ale poseł z wysokości,
napełnion Boskiej mądrości,
rzekł Jej: Nie bój się Maryjo,
najszczęśliwszaś, Panno miła,
znalazłaś łaskę u Pana,
oto poczniesz Jego Syna.

4. Jezus nazwiesz imię Jego,
będzie Synem Najwyższego;
wielki z strony człowieczeństwa,
a niezmierny z strony Bóstwa,
wieczny Syn Ojca Wiecznego,
Zbawiciel świata całego".

5. Temu Panna uwierzyła,
przyzwalając tak mówiła:
O, Pośle Boga wiecznego,
gdy to wola Pana mego,
toć ja służebnica Jego,
stań się według słowa twego".

image.jpg
"Przyjaciele są jak ciche anioły,które podnoszą nas,kiedy nasze skrzydła zapominają,jak latać"
Antoine de Saint-Exupéry

Postprzez Kurakowa » 02 Gru 2013 07:15

2 grudnia poniedziałek

W dzisiejszym wpisie spróbuję uporządkować aktualną wiedzę o historii świątecznej kartki.

Ojcostwo temu sposobowi przekazywania życzeń przypisuje się Anglikowi, sir Henry'emu Cole, który w 1843 roku opublikował pierwszą kartkę świąteczną w znanej do dziś formie. Jednak mało kto wie, że już ponad pół wieku temu udowodniono, że to nie Anglicy dzierżą prym w kartkach świątecznych, ale Szkoci. Chociaż w pierwszej połowie XIX wieku w Szkocji nie obchodzono jeszcze Bożego Narodzenia, dowiedziono, że pierwszą kartkę świąteczną zaprojektowano właśnie tu. Jej autorem był Thomas Sturrock, zainspirowany projektem pewnego sklepikarza. Jak czytamy w artykule opublikowanym w The Glasgow Herald z 25 grudnia 1961 roku, pomysł życzeń świątecznych wywodzi się od Charlesa Drummonda, mieszkańca Leith, właściciela drukarni i księgarni w Kirkgate. W 1841 roku, Drummond umieścił na wystawie swojego sklepu grafikę, znaną dziś, jako "pierwsza kartka świateczna". Pomiędzy świątecznymi hasłami wstawił obrazek uśmiechniętej twarzy kobiety, ozdobionej tradycyjnym świątecznym czepcem. Jego wnuczka dopisała na odwrocie "świąteczne" życzenia dla Thomasa Sturrocka, a nad obrazem uśmiechniętej twarzy widniał szkocki napis "Guid New Year an'mony o'them". (na podstawie: http://etnosystem.pl/newsy/inne/6686-kr ... wiatecznej) Niestety, nie udało mi się znaleźć żadnej kopii opisanej świątecznej kartki.

Natomiast wspomniany wcześniej Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, miał bardzo wielu znajomych. Wypisywanie listów ze świątecznymi życzeniami zajmowało mu mnóstwo czasu. W 1843 roku, przed Bożym Narodzeniem, wpadł na świetny pomysł. Postanowił zamówić u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni i rozesłać do znajomych. Rysunek, przedstawiający rodzinę wznoszącą toast, wykonał artysta z Londynu, John Calcott Horsley . Cole kazał wydrukować tysiąc egzemplarzy takich kartek, zapewniając sobie zapas na następne lata. Tę kartkę już łatwiej znaleźć. Podobno zachowało się do dziś 12.

kartka-swiateczna1843.jpg

Za współtwórcę świątecznych pocztówek trzeba również uznać londyńskiego artystę Williama Maw Egley'a . Rok przed wydrukowaniem kartek przez Cole'a, wysyłał on znajomym świąteczne życzenia z malowanymi przez siebie obrazkami. Być może to zainspirowało sir Henry’ego Cole’a.
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.

Postprzez kokliko » 02 Gru 2013 13:01

Trzeba jednak przyznać, że bez znaczka pocztowego wymyślonego w 1840 r i kolorowej litografii wynalezionej w 1876 roku
nie byłoby wysyłania radosnych życzeń na skalę świata.
Pierwsze kartki świąteczne drukowane miały tylko kontury, w środku zaś kolorowano je ręcznie (tak samo zresztą stare
mapy).
Przez pierwsze trzydzieści lat tematyka tych ilustrowanych życzeń była dosyć świecka, na ogół ozdabiano je wiosennymi
kwiatami albo scenkami z życia rodzinnego.
Na załączonej przez Ciebie kartce Merry Christmas wszyscy trzymają w ręku kielich z winem, nawet dziecku dają posmakować ;)

Dzięki Twojemu wątkowi i ja zakupiłam wczoraj dziesięć kartek <ok2>

Postprzez Kurakowa » 02 Gru 2013 13:10

No to bardzo się cieszę :)

Ja już miesiąc temu zastanawiałam się co wymyśleć na tegoroczny Adwent. Nie chciałam powielać "okienek" viewtopic.php?f=2&t=1741 i różne pomysły kłębiły się pod czaszką. W końcu padło na kartki świąteczne. Mam nadzieję, że wystarczy mi inspiracji na 24 dni :mrgreen: Plan już jest <ok2>

Postprzez Mała Portugalka » 02 Gru 2013 14:44

Dzięki Kurakowa za ten inspirujący temat :).
Czytając go przeniosłam się w inny wymiar [...] i też nabrałam ochoty powrotu do tradycji, dlatego w tym roku powysyłam dużo większą ilość kartek.

Koniec końca to bardzo lubię wysyłać listy i pocztówki czy to te świąteczne czy z wakacji ;).
Jak się nie ma co się lubi... to się do tego dąży ! ;D

http://silencedestinyeternity.blogspot.com/

Postprzez Kurakowa » 03 Gru 2013 07:49

3 grudnia wtorek

A jak świąteczna kartka rozpowszechniła się w Polsce?
W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec wieku XIX a najwcześniej na terenie Galicji. Jednak i w Polsce i w Niemczech, tradycja pisemnego składania sobie nawzajem życzeń świątecznych i noworocznych, przyjęła się dopiero na początku ubiegłego stulecia. Z początku wysyłano ręcznie wykonane kartki, czasem kiczowate i mało atrakcyjne, na których obowiązkowo musiał być motyw aniołka ze złotymi włosami i workiem prezentów. Dopiero nieco później zastąpiono je Mikołajem z białą brodą ubranym bardzo różnie.

polska stara kartka.jpg

Polską specyfiką kart powstałych w okresie zaborów było nadanie im charakteru narodowego. Karty świąteczne o polskiej wymowie narodowej zajmują szczególne miejsce wśród wszystkich pocztówek patriotycznych. Oprócz symboli religijnych – a w polskiej tradycji najbardziej popularne motywy świąteczne wiązały się z religijnym sensem świąt – eksponowane były na nich w sposób wyraźny znaki narodowe. Motywy zaczerpnięte z narodowej i religijnej ikonografii czyli symboliczne, alegoryczne obrazy i literackie skojarzenia podkreślały przewagę wszystkiego co polskie, utrwalały świadomość narodową. (na podstawie: http://myvimu.com/blog/o-tradycji-swiat ... yvimu-com/ )
Poniżej kartka prezentująca symbolicznie Polskę, jako twardy orzech do zgryzienia dla zaborców.

twardy orzech.jpg

Postprzez Kurakowa » 04 Gru 2013 09:20

4 grudnia środa

Karty bożonarodzeniowe pozwalają odkryć na nowo wartości i symbole, które odnoszą się do historii chrześcijaństwa, do obrzędów ludowych i tradycji. Niektóre symbole, jako oczywiste, funkcjonują do dziś. Sporo z nich okazuje się symbolami coraz bardziej tajemniczymi i mniej znanymi. Dzisiaj, 4 grudnia, przypada Dzień Górnika. Jestem przekonana, że w zbiorach kolekcjonerów zachowały się kartki świąteczne nawiązujące do tego zawodu, do węgla, do górniczego stroju. Mnie udało się trafić jedynie na taki przykład:

motyw górniczy.jpg

Może ktoś ma więcej szczęścia?

I jeszcze w tym szczególnym dniu serdeczne życzenia wszystkim Basiom, Basieńkom, Basiulkom, których patronką jest św. Barbara, opiekująca się górniczym stanem i dzisiejszym dniem :)

Awatar użytkownikamahika
Moderator Globalny

Postprzez mahika » 04 Gru 2013 10:02

Wczoraj przyszło mi do głowy że jak będę u rodziców
to odkopię w moich zbiorach pocztówki z dawnych lat.
Jak zmarli dziadkowie, to była jedna z niewielu rzecz, której nie zniszczył wujek,
bo wydało mu się niezbyt cenne.
Listy dziadka do babci i teczka pocztówek, wzięłam ze śmietnika.
Może będzie tam jakaś świąteczna karteczka,
coś mi się kojarzy że dziadek wysłał jak był na robotach w Niemczech
ale nie wiem czy to była Wielkanoc czy Boże Narodzenie.
Oj pogrzebię dziś w starociach :-D

Postprzez Kurakowa » 04 Gru 2013 14:13

Oooo! byłoby fajnie :) To są bardzo cenne pamiątki, warto przechowywać :)

Postprzez Kurakowa » 05 Gru 2013 09:03

5 grudnia czwartek

Dzisiaj o tym, jak kartka świąteczna stała się pocztówką.

Pierwsze kartki były wysyłane jak listy, w kopertach. Popularność zdobywały dość powoli. Prawdziwą rewolucją w ich historii było dopiero wprowadzenie kart pocztowych, nie wymagających koperty. Adres umieszczano bezpośrednio na karcie. Spowodowało to szybkie rozpowszechnienie się tej formy składania życzeń świątecznych.
Projekt pocztówki bez koperty (nazwanej Postblatt – pocztowy listek) został zgłoszony podczas Niemieckiej Konferencji Poczt w Karlsruhe 30 listopada 1865 r. przez Heinricha von Stephena (1831-1897), radcę dworu pruskiego i generalnego poczmistrza. Propozycja została odrzucona, podobnie jak kolejne, opracowane przez firmy księgarskie z Lipska "Friedlein" oraz "Pardubitz".

Dopiero w 1869 roku Emanuel Herrmann (1839-1902), profesor ekonomii w Akademii Wojskowej w Wiener-Neustadt, w memoriale "O nowym sposobie korespondowania pocztą", zamieszczonym 26 stycznia 1869 roku w czasopiśmie "Neue Freie Presse" udowodnił, że ta forma korespondencji zaoszczędzi czas i papier. W ten sposób nie tylko pozdrowienia z wakacji ale i świąteczne życzenia zaczęto wysyłać w formie pocztówkowej.

Poniżej pocztówka wydana przez salon malarzy polskich w 1902 roku. Widać komuś zabrakło miejsca na odwrocie i pisał też na przodzie kartki :) Niemniej elegancko to nie wygląda, prawda?

Salon malarzy polskich 1902.jpg

A skoro o pocztówkach mowa, to ciekawostką jest fakt, że tę polską nazwę wymyślił Henryk Sienkiewicz. Otóż w 1900 roku w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Jury, składające się z członków redakcji "Słownika Języka Polskiego", rozpatrywało pięć propozycji: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" i "pocztówka". Wybrano właśnie "pocztówkę" zgłoszoną przez Henryka Sienkiewicza..

Postprzez Kurakowa » 06 Gru 2013 09:10

6 grudnia, piątek

Jakie kartki na dziś? Nie ma wątpliwości: z Mikołajem!

Święty Mikołaj na drabinie. Jak cisza w muzyce, tak ascetyczna forma pozostawia miejsce na wyobraźnię. A ta przywołuje towarzyszące naszemu dzieciństwu marzenia związane nieodłącznie z Wigilią, Bożym Narodzeniem i prezentami składanymi pod choinkę przez św. Mikołaja. Oto z dużym workiem prezentów zstępuje on z nieba po drabinie, która prowadzi go do otulonych nocą domów. Uśmiechnięty księżyc oświetla mu drogę. Świat bajki, w którą każdy z nas kiedyś wierzył, pozwala co roku, pomimo upływającego czasu, czuć się jak wtedy.

13842_26f529387.jpg

Stare kartki z motywem Mikołaja przedstawiały jego wizerunek bardziej odpowiadający jego prawdziwemu pochodzeniu.

Mikołaj tradycyjny.jpg

Mikołaj przy paracy.jpeg

stary motyw Mikołaja.jpg

Niestety dość szybko Europa zachłysnęła się zamerykanizowanym Mikołajem, przypominającym raczej krasnoluda.

mi2.jpg

Ale najważniejsze, że przynosi prezenty :)

Żartobliwa.jpg

Postprzez Kurakowa » 07 Gru 2013 08:12

7 grudnia, sobota

Kilkakrotnie już wspominałam o tradycyjnych, typowych motywach dominujących na kartkach świątecznych. Było o wymowie patriotycznej w czasie zaborów, o Mikołaju wczoraj. Jednak najstarszym motywem kartek świątecznym był anioł, który w chrześcijaństwie, judaizmie i islamie symbolizuje wysłannika Boga.

Tak więc poważne i dystyngowane Anioły oraz słodkie cherubinkowe Aniołki występują na wielu starych i współczesnych kartkach świątecznych.

9_stare_kartki_swiateczne.jpg

7_stare_kartki_swiateczne.jpg

default.jpeg

z aniołkami.jpg

Awatar użytkownikamahika
Moderator Globalny

Postprzez mahika » 07 Gru 2013 11:19

Mimo że wiem co symbolizują aniołki,
ale te, zwałszcza z dziecięcymi twarzyczkami,
zawsze jakoś smuciły, że to umarłe dzieci :(

Motywy graficzne dorosłych aniołów bardzo lubię.
I te upadłe i te z białymi skrzydłami.

Następna

Wróć do Pogadajmy o wszystkim

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości